vyberte si z našej ponuky služieb

VODA
PLYN
KÚRENIE
KANALIZÁCIA
REKUPERÁCIA

Solárne panely

Myslite ekologicky: Využívajte solárnu energiu

64d23f41b15843e2b963d29feb4fe9fd.jpeg

Ako sa dá využiť solárna energia?

 • Výroba tepla – Solárne kolektory pracujú na princípe premeny slnečného žiarenia na tepelnú energiu. Takto vyrobené teplo sa využíva na vykurovanie budov - predovšetkým pre podlahové kúrenie. Najčastejšie sa ale používa na ohrev vody na vykurovanie skleníkov, bazénov a podobne. Solárne systémy vedia pripraviť 60-70% ročnej potreby ohriatej pitnej vody.
 • Výroba elektriny – Solárne ostrovné systémy a solárne panely s využitím solárnej energie vytvárajú nezávislé energetické zdroje. Tieto systémy sú ideálne pre priestory bez elektrickej energie, napríklad rôzne záhradné domčeky, chaty, garáže a altánky. Veľmi nápomocné sú pri kempovaní alebo stanovaní a dokážu aj dobiť autobatériu.

Ako vybrať správne solárne panely?

 1. Vyberte si na aký účel majú solárne panely slúžiť. Môže to byť ohrev vody alebo prikurovanie.
 2. Zistite si odhadovanú spotrebu teplej vody vo svojej domácnosti.
 3. Určte optimálne rozloženie a umiestnenie kolektorov. Slovenská inovačná a energetická agentúra odporúča kolektory orientovať na juh (juhozápad) s uhlom sklonu 45°.
 4. Zistite si obstarávacie náklady pre domácnosť (vrátane inštalácie).
 5. Porovnajte si návratnosť investície s celkovou životnosťou solárneho systému. Momentálne sa životnosť tepelného solárneho systému pohybuje v rozmedzí 25 až 30 rokov.
 6. Informujte sa o možnosti získať dotáciu na inštaláciu panelov.

Koľko stoja solárne panely?

Cena pre štandardnú domácnosť sa pohybuje v rozmedzí od 2000€ do 4000€ a závisí od nasledujúcich faktorov:

 • počet kolektorov,
 • objem zásobníka,
 • dĺžka pripojovacích potrubí.

Prevádzkové náklady sú zanedbateľné, nakoľko je tu potrebné iba raz za 6-10 rokov vymeniť teplonosnú kvapalinu v sume približne 100€. K tejto cene je potrebné prirátať mesačnú spotrebu elektrickej energie, ktorá poháňa obehové čerpadlo solárneho systému.

Pred kúpou solárnych panelov sa neváhajte obrátiť na nás, sme Vám k dispozícii.

Rozumné vykurovanie

Rozumné Vykurovanie je jednotka na trhu v oblasti vykurovania a energetiky. Lacné, ale kvalitné služby potvrdené v stovkách spokojných zákazníkov.

čítať viac