vyberte si z našej ponuky služieb

VODA
PLYN
KÚRENIE
KANALIZÁCIA
REKUPERÁCIA

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá: Vykurovanie a ochladzovanie v jednom

2fb252886fb649eba4e22e1ce2208a07.jpeg

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré dokáže odoberať energiu z vonkajšieho prostredia (vzduch, voda, zem) a odovzdávať ju Vašej domácnosti v podobe tepla na vykurovanie alebo na ohrev teplej vody. V zemi, vo vode a vo vzduchu je obsiahnuté veľké množstvo tepla, ale iba v teplotnej hladine od -15°Caž po +40°C. Preto sa musí táto energia previesť na vyššiu teplotu pomocou tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo predstavuje jeden z najekonomickejších spôsobov vykurovania, nakoľko môže dosiahnuť až 70% úspor energie a poznáme ho v troch podobách:

  • Tepelné čerpadlo vzduch - voda: Primárnym zdrojom je tu okolitý vzduch, z ktorého teplo nám zohrieva vodu. Všeobecnou výhodou tohto druhu čerpadla je nízke obstarávacie náklady, nakoľko nie je tu treba vykonávať žiadne zemné práce. Nevýhodou tohto typu ale je, že so znižujúcou sa teplotou vzduchu (v chladných dňoch) sa znižuje aj topný faktor v domácnosti.
  • Tepelné čerpadlo zem - voda: Primárnym zdrojom je tu samotné zemské teplo. Toto riešenie môžeme realizovať dvoma spôsobmi. Zemným kolektorom, ktorý je zakopaný relatívne v nízkej hĺbke a využíva energiu z plochy pozemku. Druhým spôsobom je hlbinný geovrt, ktorý je síce investične drahší, ale topný faktor v domácnosti je po celý rok rovnaký. Využíva sa hlavne pri veľkých rodinných domoch alebo pri polyfunkčných stavbách.
  • Tepelné čerpadlo voda - voda: Primárnym zdrojom je tu studničná alebo povrchová voda. Výhodou tohto systému je vyššia dosiahnutá teplota ako pri systéme zem-voda. Nevýhodou je, že na čerpanie voda sa musí použiť elektrická energia a vodný kameň, ktorý sa zvykne usádzať vo výmenníku tepelného čerpadla.

Ak ste sa rozhodli pre inštaláciu tepelného čerpadla, neváhajte nás kontaktovať.

Rozumné vykurovanie

Rozumné Vykurovanie je jednotka na trhu v oblasti vykurovania a energetiky. Lacné, ale kvalitné služby potvrdené v stovkách spokojných zákazníkov.

čítať viac